10 ciekawostek o marihuanie

Od odkrycia marihuany minęło kilkanaście tysięcy lat a mimo to do tej pory nieustannie poznajemy jej nowe zastosowania i właściwości. Czy znasz już wszystkie fakty o marihuanie? Poniżej przedstawiamy 10 konopnych ciekawostek, które mogą Cię zaskoczyć!

Spis treści 

 1. Kiedy „odkryto” marihuanę?
 2. Skąd się wzięła nazwa „marihuana”?
 3. Kto pierwszy stosował marihuanę jako lekarstwo?
 4. Piwo i konopie to kuzyni?
 5. THC i czekolada – jak na siebie działają?
 6. Znani ludzie i marihuana 
 7. Jedna roślina a wiele zastosowań 
 8. Syntetyczna marihuana 
 9. Gdzie marihuana jest legalna?
 10. Jaki kraj produkuje najwięcej marihuany?

 

Kiedy „odkryto” marihuanę?

Historia marihuany sięga aż do 10 000 roku p.n.e. Wykorzystywano ją wówczas na terenie współczesnego Tajwanu w małej wiosce Sate. Tamtejsi garncarze stosowali ją do wytwarzania sznurów konopnych. Konopie były wiec jednymi z pierwszych roślin uprawnych na Ziemi!

 

Skąd się wzięła nazwa „marihuana”?

Nazwa „marihuana” powstała prawdopodobnie w Meksyku od popularnego damskiego imienia „Maria Juana”. Inna teoria głosi natomiast, że słowo to wywodzi się z chińskiego zwrotu „ma ren hua” oznaczającego „konopny kwiat z nasionami”. 

 

Kto pierwszy stosował marihuanę jako lekarstwo? 

Jako pierwszy lecznicze właściwości marihuany odkrył w 2373 p.n.e. chiński cesarz Shen Nung. Sporządzał napar z kwiatów konopi indyjskich jako lek na bóle menstruacyjne, reumatyzm, stany zapalne, demencję oraz dnę moczanową. 

Piwo i konopie to kuzyni? 

Tak! Chmiel piwny należy bowiem do tej samej rodziny roślin kwitnących co konopie indyjskie. Konopie były powszechnie używane w procesie warzenia piwa niemalże do 1516 roku. W Niemczech wprowadzono wówczas „prawo czystości” nakazujące użycia do produkcji piwa jedynie wody, chmielu i jęczmienia. 

 

THC i czekolada – jak na siebie działają? 

Naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego (ACS) przeprowadzili badanie dotyczące oznaczenia poziomu THC u osób spożywających jednocześnie czekoladę. Badanie wykazało tzw. efekt matrycy, w którym obecność czekolady skutkuje obniżonym stężeniem THC. W próbkach, gdzie czekolady było mniej lub nie było jej wcale wyniki poziomu THC były znacząco wyższe.

 

Znani ludzie i marihuana 

Wielu artystów, muzyków, aktorów czy polityków w ciągu swojego życia zetknęło się z marihuaną. Niektórzy z nich otwarcie przyznają się do regularnego używania konopi a dla innych było to jedynie młodzieńcze doświadczenie. 

  • Bob Marley został pochowany z gitarą, Biblią i garścią marihuany. 
  • Dwaj Ojcowie-założyciele Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson i George Washington hodowali konopie na swoich plantacjach. 
  • Barack Obama za studenckich czasów należał do grupy Choom Gang, gdzie wraz z innymi studentami palił trawkę i grał w koszykówkę.
  • Morgan Freeman regularnie używa zarówno CBD jak i THC w leczeniu fibromialgii, która rozwinęła się u niego po poważnym wypadku samochodowym. 
  • Whoopi Goldberg w swoim talk show The View wielokrotnie wypowiadała się na temat leczniczych właściwości CBD. Sama używa wapowania w leczeniu jaskry, stresu i redukcji bólów menstruacyjnych. 

 

Jedna roślina a wiele zastosowań 

Najczęstszym zastosowaniem medycznej marihuany jest leczenie przewlekłego bólu w różnych chorobach. Jest też używana do radzenia sobie z nudnościami i utratą wagi. Oprócz właściwości leczniczych marihuana jest stosowana także na inne sposoby. Konopie można wykorzystać w kuchni np. przy pieczeniu babeczek, ciast, pizzy a nawet sporządzić z nich nalewkę. Marihuana świetnie sprawdza się też jako dodatek do kosmetyków. Natomiast włókna konopne używano kiedyś do produkcji tkanin a obecnie także betonu czy lin żeglarskich. 

 

Syntetyczna marihuana 

Syntetyczna marihuana to mieszanka ziół uznawana za popularny dopalacz. Do jej produkcji używa się suszu roślinnego, który został uprzednio nasączony chemicznymi dodatkami. Zwiększa to natężenie niepożądanych objawów takich jak halucynacje, agresja czy palpitacje serca. Syntetyczna marihuana nie została do tej pory przebadana naukowo, więc jej stosowanie jest niebezpieczne a skutki zażycia nieprzewidywalne. 

 

Gdzie marihuana jest legalna?

Mimo, że coraz więcej krajów decyduje się na dekryminalizacje konsumpcji lub uprawy marihuany to nie oznacza jej legalności. Miejsca, gdzie marihuana spożywana rekreacyjnie jest legalna i można ją hodować na własny użytek to:

 • Kolumbia 
 • Urugwaj 
 • Kolorado, Newada, Kalifornia, Oregon w stanie Waszyngton, Maine, Massachusetts oraz Alaska według prawa stanowego. Prawo federalne USA i pozostałe stany nadal nie zalegalizowały marihuany. 
 • Malta – jako pierwszy kraj europejski zalegalizowała marihuanę. Na drodze do legalizacji marihuany są także Niemcy. 

 

Jaki kraj produkuje najwięcej marihuany?

Powszechnie uważa się, że krajem produkującym najwięcej marihuany jest Paragwaj. Według ONZ produkuje się tam ponad połowę z 10 000 ton marihuany uprawianej w całej Ameryce Południowej. Większość hodowców uprawia ją w rezerwatach przyrody i prywatnych lasach.

 

Bibliografia:

 • https://www.stonerchef.pl/historia-marihuany-na-swiecie/
 • https://biotechnologia.pl/farmacja/czy-czekolada-w-produktach-spozywczych-moze-wplywac-na-wyniki-testow-thc,19293
 • https://wujo.pl/42-konopne-ciekawostki
 • http://bractwopiwne.pl/aktualnosci/Piwo-i-konopie,artykul,1141.html
 • https://blog.nordicoil.pl/celebryci-popierajacy-cbd/
 • https://www.royalqueenseeds.pl/blog-rozne-sposoby-stosowania-konopi-indyjskich-n285
 • https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/syntetyczna-marihuana-narkotyk-siejacy-spustoszenie-w-psychice-aa-T2gm-9hpx-2iyb.html
 • https://www.hemp.pl/legalna-marihuana-do-celow-rekreacyjnych