Spis treści:
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) zwany również napięciem przedmiesiączkowym, jest połączeniem zaburzeń fizycznych, psychicznych i wahań nastroju, które występują zaraz po owulacji (1 – 2 tygodnie przed menstruacją) i zwykle kończą się wraz z początkiem miesiączki.
Istnieje ponad 200 objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Objawy te mogą się różnić w zależności od kobiety, a nawet cyklu. Niektóre kobiety doświadczają jedynie kilku a inne aż kilkunastu nieprzyjemnych symptomów PMS, co jest uzależnione od tego, jak organizm reaguje na comiesięczne zmiany hormonalne. Zatem w zespole napięcia przedmiesiączkowego najczęściej występują:
Dokładna przyczyna PMS nie została zidentyfikowana, jednak wiadomo, że znaczącą rolę odgrywają zmiany poziomu hormonów, w szczególności progesteronu i estrogenu. Na początku cyklu estrogen osiąga szczytowe wartości, ale spada przy jego końcu, gdzie do działania wkraczają duże ilości progesteronu. Co więcej, kobiety z zespołem napięcia przedmiesiączkowego mogą również inaczej reagować na działanie tych samych hormonów, dlatego ustalanie dokładnych przyczyn PMS wciąż trwa.
Oczywiście najbardziej podstawowym objawem menstruacji jest krwawienie z dróg rodnych. Jednak zachodzące zmiany hormonalne przyczyniają się do pojawienia innych symptomów, do których należą: skurcze brzucha i wzdęcia, bóle w dole pleców, ból i zwiększona wrażliwość piersi, wahania nastroju oraz drażliwość, bóle głowy, w tym migreny, zmęczenie.
Dokładnie nie wiadomo, co powoduje behawioralne i emocjonalne zmiany towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego czy miesiączce, ale kilka czynników może przyczynić się do tego stanu:
Skurcze menstruacyjne są najprawdopodobniej spowodowane nadmiarem prostaglandyn – związków uwalnianych z endometrium, czyli wewnętrznej błony śluzowej macicy. Pomagają one w kurczeniu i rozluźnianiu macicy, dzięki czemu endometrium może odłączyć się oraz zostać usunięte w postaci krwi menstruacyjnej. Prostaglandyny są niezbędną częścią całego procesu, ale ich nadmiar powoduje zbyt mocne skurcze, co z kolei zmniejsza przepływ krwi oraz dopływ tlenu do tkanki mięśniowej macicy, powodując ból. W przypadku większości osób ze skurczami menstruacyjnymi nadal nie wiadomo, co predysponuje do bolesnych miesiączek. Co ciekawe, wykazano również, że osoby doświadczające większego bólu menstruacyjnego, mają wyższy poziom markerów stanu zapalnego we krwi, nawet z uwzględnieniem czynników związanych z przewlekłym stanem zapalnym, takich jak wysokie BMI, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu. Stan zapalny również wiąże się z pogorszeniem innych objawów menstruacji, w tym zmian nastroju.
Skurcze towarzyszące PMS często zaczynają się na kilka dni przed miesiączką, a czasami utrzymują się nawet w trakcie miesiączki. Stwierdzono, że THC (tetrahydrokannabinol) może pomóc w zmniejszeniu skurczów, gdyż działa jak środek rozluźniający mięśnie. Odpowiednio dobrane dawki konopi pomagają również zmniejszyć wahania nastroju, ponieważ zawarte w nich związki wykazują działanie przeciwdepresyjne. To nie wszystko, marihuana ma również właściwości przeciwzapalne szczególnie pomocne dla tych, którzy również borykają się z trądzikiem, bólami pleców i piersi. Panie cierpiące z powodu problemów ze snem mogą poczuć znaczną różnicę dzięki marihuanie, gdyż konopie ułatwiają zasypianie i sprawiają, że sen jest głębszy oraz dłuższy. Co ciekawe, konopie mogą być w stanie zwiększyć produkcję serotoniny i regulować jej wchłanianie, dzięki obecności receptorów kannabinoidowych na neuronach serotoninowych. Spożywanie marihuany w momencie, gdy poziom serotoniny jest niski (na przykład wtedy, gdy kobieta zaczyna miesiączkować) pomaga zmniejszyć intensywność wielu nieprzyjemnych dolegliwości.