Co się stanie, jeśli będziesz używać marihuany w ciąży?

Dzieci kobiet, które używały marihuany w czasie ciąży lub zaraz po jej zakończeniu, są dwa razy bardziej narażone na rozwój lęku, agresji lub nadpobudliwości niż inne dzieci – donoszą wyniki najnowszego badania. Naukowcy odkryli związek między używaniem marihuany przez przyszłe matki a ryzykiem autyzmu lub psychoz dziecięcych. Dodatkowo rekreacyjne używanie konopi w czasie ciąży może wpływać na łożysko i osłabiać układ immunologiczny dziecka.  

  • Nowe badanie – ważne wnioski
  • Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

Nowe badanie – ważne wnioski

Wyniki badania opublikowanego 15 listopada 2021 roku w Proceedings of the National Academy of Sciences USA [1], zwracają uwagę na objawy zwiększonego niepokoju, nadpobudliwości i agresji u dzieci, których matki korzystały z rekreacyjnej marihuany w czasie ciąży. Naukowcy przyjrzeli się 322 nowojorskim kobietom w ciąży, a także obserwowali rozwój dzieci po narodzinach. Kiedy dzieci znalazły się w wieku od 3 do 6 lat, pobrano od nich próbki włosów w celu pomiaru poziomu hormonów, wykonano badanie EKG, co było podstawą do oceny pracy serca, z kolei zachowanie opisano na podstawie ankiet wypełnionych przez rodziców.  

Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci matek, które używały marihuany w czasie ciąży, wykazywały wyższy poziom lęku, agresji i nadpobudliwości. Badanie hormonalne wykazało zwiększony poziom hormonu stresu – kortyzolu w porównaniu z dziećmi, których matki nie spożywały konopi w ciąży. Analiza tkanki łożyskowej, która obejmowała sekwencjonowanie RNA – cząsteczek podobnych do DNA, będących częścią kodu genetycznego – ujawniła, że używanie marihuany przez matkę było związane z niższą ekspresją genów aktywujących układ odpornościowy, w tym cytokin zaangażowanych w walkę z groźnymi patogenami. Taka immunosupresja łożyska prawdopodobnie wiążę się również z ryzykiem rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym we wczesnym dzieciństwie. Warto podkreślić, jak zaznaczają sami autorzy badania, że całkowity wpływ marihuany na funkcje immunologiczne nie może być oceniany wyłącznie na podstawie ekspresji genów łożyska. Co więcej, badanie miało szereg ograniczeń, w tym brak możliwości weryfikacji dokładności co do używania marihuany przez kobiety. Jedyne dane dotyczące ilości i częstotliwości spożywania były oparte jedynie na osobistych informacjach dostarczonych przez osoby biorące udział w badaniu. Badacze nie byli również w stanie przeanalizować oddzielnie używania marihuany w okresie prenatalnym i postnatalnym, co mogłoby pomóc w ocenie ogólnego ryzyka spożywania konopi w okresie ciąży.  

Bibliografia:

[1] Maternal cannabis use is associated with suppression of immune gene networks in placenta and increased anxiety phenotypes in offspring | PNAS https://www.pnas.org [data dostępu: 23.11.2021]